Asysta rodzinna
Asystent rodziny jest codziennym towarzyszem rodziny, która nie potrafi samodzielnie pokonać różnych trudności życiowych, głównie problemów opiekuńczo-wychowawczych. Asystent rodziny został powołany do pracy poprzez Ustawę o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
Pracownik socjalny przeprowadzając rodzinny wywiad środowiskowy i stwierdzając, że w rodzinie występuje problem opiekuńczo-wychowawczy lub uzyskując informację, że w określonej rodzinie tenże problem występuje, wysuwa wniosek do kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej o wsparcie rodziny poprzez przydzielenie asystenta rodziny. Rodzina musi wyrazić zgodę na wsparcie asystenta rodziny i współpracę z nim. Wsparcie to jest przyznawane bez względu na dochód rodziny, nie trzeba spełniać żadnych kryteriów dochodowych. Asystenta rodziny może mieć także przyznana rodzina, z której odebrano dziecko. Jego praca skupia się wówczas na tym, by stworzyć w rodzinie warunki pozwalające na powrót do niej odebranego dziecka.
Asystent rodziny zdobywszy zaufanie rodziny niezaradnej życiowo, wkracza w ich codzienne życie w miejscu ich zamieszkania i stara się wzmocnić ich zasoby, sprawić, by w przyszłości rodzina potrafiła samodzielnie rozwiązywać swoje problemy. Jego wpływ na rodzinę musi być tak daleko posunięty, by dokonać zmian w ich sposobie myślenia o sobie i otaczającym świecie, zwiększa wiarę w swoje możliwości, w swoją sprawczość, zdolność do wprowadzania zmian we własne życie.